Plavba po Moravě

MORAVA JE CELOROČNĚ SPLAVNÁ Z POSTŘELMOVA!!!

Morava je největší Moravská řeka a také třetí největší řeka v ČR. Pramenící na Králickém Sněžníku, v Bratislavě se vlévá do Dunaje a patří do úmoří Černého moře.

Pro vodácké účely je splavný její střední tok od Hanušovic po Olomouc. Na tomto 86 km dlouhém úseku nás čeká několik vodáckých zajímavostí.

DIVOKÁ VODA NA MORAVĚ

Úsek z Hanušovic k soutoku s Desnou v Postřelmově má relativně velký spád a při vyšší vodě je to vodácky zajímavý úsek s poměrně divokou vodou. Je na něm také několik jezů, které jsou ovšem nesjízdné a za vyššího vodního stavu nebezpečné.

Naopak když se blíží léto a vody ubývá, přestává být tato část řeky sjízdná.

POHODOVÁ MORAVA

Úsek od Postřelmova je splavný celoročně i za velmi nízkého vodního stavu.

Úsek z Postřelmova do Moravičan má charakteristiky nížinného toku, kde už se výrazně snížil spád a řeka začíná téct pomaleji a meandruje krajinou. I tato část je ale vodácky velmi zajímavá, protože zde stále najdeme několik peřejek.

CHKO LITOVELSKÉ POMORAVÍ

V Moravičanech řeka vtéká do CHKO Litovelské pomoraví. Řeka teče čím dál pomaleji, více meandruje a v řece se mohou nacházet ve větším množství padlé stromy a na březích žije spousta rozličných druhů živočichů i rostlin.

V Řimicích se z řeky odděluje Malá voda, tady však se do Malé vody vplouvat nesmí.

Pod Litovlí už řeka teče výrazně pomalu a hodné meandruje a  CHKO je tu ještě přísněji chráněno. Záleží tedy na tom, ve které části roku plujeme.

MALÁ VODA

Plujeme-li od 1. dubna do 31.července, v Litovli musíme vystoupit a přenést, nebo si nechat převést lodě na Malou vodu (asi 1,1 km). Malou vodou pak poplujeme až nad Hynkov, kde se Malá voda vrací zpět do řeky.

Plujeme-li 1.srpna nebo později, musíme naopak v Litovli pokračovat hlavním korytem Moravy až do Hynkova.

MLÝNSKÝ POTOK

V Hynkově ale pozor! Přes jez do hlavního toku Moravy nemůžeme vplout nikdy a za žádných okolností. Pluje se tedy dalším ramenem Moravy, která se nazývá Mlýnský potok. Mlýnským potokem je třeba pokračovat až k Jezu v Chomoutově. Tady se dá jet odlehčovacím kanálem a vracet se do hlavního toku Moravy.

My ale pokračujeme dále Mlýnským potokem až do Olomouce, kde se nachází naše předávací místo.

Od 1. dubna do 31. července je zákaz plavby po hlavním toku Moravy v úseku Litovel - Hynkov. V tomto období splouvejte z Litovle do Hynkova po Malé Vodě. V Litovli je potřeba přesunout lodě na Malou Vodu (asi 1,1 km).

 

Nad Postřelmovem půjčujeme plastové lodě pouze při průtoku na vodočtu v Raškově nad 4,5m3/s, pro nafukovací lodě musí být průtok nad 5,5m3/s. Je-li průtok v Raškově vyšší než 9m3/s, je splouvání vhodné pro zkušené vodáky s potřebným vybavením.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.