Vodácké tipy a rady

Vodácká dobrodružství na řece Moravě mohou být nejen vzrušujícím zážitkem, ale i odpočinkem od každodenního shonu. Při přípravě na tento zážitek zvažte následující tipy a rady, aby byl váš výlet takový, jaký si ho představujete!

SPRÁVNÁ VOLBA LODI

Při výběru lodi se zamyslete nad vašimi preferencemi a dovednostmi. Kajak je vhodný pro jednotlivce, zatímco raftingový člun je ideální pro větší skupiny. Vyberte loď, která vám poskytne optimální pohodlí a bezpečí. Pro správné rozhodnutí si přečtěte, jaké typy lodí nabízíme, a jaké jsou jejich vlastnosti. Můžete se také inspirovat, jaký typ lodi se nejlépe hodí pro vaši posádku.

OBLEČENÍ PODLE POČASÍ

I když plánujete strávit většinu času na vodě, buďte připraveni na různé sluneční, dešťové a povětrnostní podmínky. Vrstvené oblečení, pokrývka hlavy a nepromokavá bunda vám umožní pohodlně reagovat na proměnlivé počasí.

DŮLEŽITOST POUŽÍVÁNÍ PLOVACÍ VESTY

Opravdu velmi doporučujeme mít na sobě po celou dobu plavby správně zapnutou plovací vestu. Plovací vesta poskytuje nezbytnou bezpečnost a podporu, což je zvláště důležité v nečekaných situacích na řece. Nikdy neškodí být připraven na neočekávané situace.
V naší půjčovně pužíváme atestované plovací vesty pro vodáky všech velikostí. Aby tyto vesty sloužily jako záchranná pomůcka, nesmí na nich podle půjčovního řádu vodáci sedět ani v lodi, ani na břehu. Nosnost vesty je zajištěna pomocí pěny uvnitř vesty. Pěna obsahuje vzduchové bublinky, které stlačováním (sezením na vestě) praskají a tím vesta ztrácí nosnost a přestává být záchraným prostředkem. NESEDEJTE na vesty!

PŘEDCHOZÍ SEZNÁMENÍ S TRASOU

Navzdory některým domněnkám, trasa na řece nevede pouze dolů po proudu. Nachází se zde různé jezy nebo rozdvojení na náhony. Před odjezdem se proto důkladně seznamte s trasou, kterou budete sjíždět. Zjistěte si informace o peřejích, bezpečných místech na odpočinek a místech, kde se můžete občerstvit. Doporučujeme také mít s sebou mapu nebo používat vodáckou navigaci.

DOSTATEK TEKUTIN A OBČERSTVENÍ

Přibalte si dostatek vody a lehkého občerstvení. Při fyzické aktivitě na vodě je udržování hydratace klíčové pro zachování energie a pohody.

KOMUNIKACE S OSTATNÍMI

Udržujte si přehled o tom, kde se nacházejí ostatní vodáci a komunikujte s nimi, abyste zamezili možným kolizím a zajistili si vzájemnou bezpečnost na vodě. Pro komunikaci s naší půjčovnou vždy naleznete naše číslo na nálepkách na pádlech a dalším vybavení.

VODÁCKÉ DOVEDNOSTI

Pokud jste začátečníci, doporučujeme vzít s sebou zkušenějšího vodáka, který vám poskytne cenné rady a zajistí lepší zážitek. Pro ty, kteří si chtějí osvojit základy sami, nabízíme kurzy, které vás provedou světem vodní turistiky. S našimi instruktory zvládnete nejen bezpečné sjíždění, ale také si plně užijete krásy vodního dobrodružství.

OCHRANA PŘÍRODY

Respektujte přírodu a zacházejte s ní ohleduplně. Nesnažte se měnit okolní prostředí a dbejte na to, abyste za sebou nezanechali žádný odpad.

ZACHYCENÍ VZPOMÍNEK

Vezměte s sebou vodotěsný obal na fotoaparát nebo smartphone, abyste mohli zachytit krásné momenty vašeho vodáckého dobrodružství na řece Moravě.

Pro další tipy si přečtěte o tom, co si určitě nezapomenout vzít s sebou. Abyste si lépe rozuměli se starými říčními vlky, připravili jsme pro vás vodácký slovníček. Pokud máte nějaké otázky nebo potřebujete další rady, neváhejte se obrátit na naši půjčovnu. Přejeme vám bezpečnou a nezapomenutelnou plavbu na řece Moravě!

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.