Na sněžnicích na Králický Sněžník

Detail sněžnicVyzkoušeli jste už sněžnice? Já jsem je vyzkoušela poprvé před šesti lety a od té doby na ně nedám dopustit. Díky tomu, že zaujímají větší plochu, než podrážka boty a zároveň mají ze spodní strany hřebíky, výborně se v nich chodí po zasněžených cestách, zamrzlém povrchu a o poznání lépe i v hlubokém prašanu. Na rozdíl od třeba skialpů nepotřebujete k chození na sněžnicích žádné zvláštní dovednosti a můžete se dostat na nádherné zasněžené vrcholky hor a pokud vám bude přát počasí tak mít i úžasné výhledy (a fotky na instagram) =o)
Neváhejte, vyzkoušejte sněžnice a naskytne se vám nový pohled na zimní túry v horách.

ečtěte si tip na výlet po Jeseníkách a další tipy, co vás při výletech na sněžnicích čeká a jak si je co nejlépe užít.

MŮJ VÝLET NA KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK

Auto necháváme ve Stříbrnicích a vyrážíme po žluté turistické značce na Návrší. My si zde dáváme první pivo, ale to není nutnost. Dále pořád po žluté, která se Nad Adéliným pramenem změní v červenou. Projdeme rozcestí Pod Ludmilou, Stříbrnická - sedlo, Franciska - chata H.S. až dojdeme k prameni Moravy. Tam se jako správní vodáci z pramene napijeme a pokračujeme na vrchol Králického Sněžníku k rozhledně. Nahoře se rozhlédneme - za hezkého počasí můžeme vidět Sněžku, celý masiv Hrubého Jeseníku a při opravdu dobrém počasí i Beskydy a Tatry. Cestou dolů navštívíme Slůně, pořádně ho podrbeme na chobotu a vracíme se stejnou cestou až k rozcestí Pod Ludmilou. Zde se vydáme po žluté turistické značce, po které sejdeme na rozcestí Stará Sněžníková, kde se můžeme buď po lesní vrstevnici vrátit na Návrší nebo pokračovat dále po žluté přes Strakovy školky do Stříbrnic ke kostelu.

Tento výlet jsme absolvovali na konci ledna a byl na sněžnice jako dělaný. Neváhejte, vyrazte s rodinou nebo partou a zažijte také tyto kouzelné výhledy a nová dobrodružství.

POPRVÉ NA SNĚŽNICÍCH

Pokud jste na sněžnicích dosud nestáli, není vůbec se čeho bát, jen je důležité se dobře připravit. Přečtěte si následující tipy a těšte se na nové dobrodružství!

1. Správná obuv

Do sněžnic si vezměte pevnou turistickou obuv, nejlépe nepromokavou. Já chodím v pohorkách nad kotník, mám je už pět let a vždycky v nich mám mokro. Z toho si příklad neberte =o) Nějaké lepší sněhule jdou také použít.

2. Návleky

Určitě si pořiďte návleky, které zajistí, že vám do bot nenapadá sníh. V hlubokém prašanu v lese sněžnice zajistí, že se nepropadnete až po pás, ale trochu toho sněhu se k botám přece jen dostane. Pokud návleky seženete, tak tu chůzi v prašanu určitě zkuste, je to fakt zábava.

3. Hole

Nezapomeňte přibalit nebo si v půjčovně půjčit turistické hole. V naší půjčovně máme hole, které jednoduše přizpůsobíte své výšce.

4. Další vybavení

K zimním výletům na hory samozřejmě patří i další nezbytné vybavení. Kvalitní teplé oblečení, svačina, pití jsou samozřejmostí. Já vždycky nosím taky baterku, nikdy nevíte, co vás zdrží a potmě se na horách hledá cesta opravdu špatně. Dál s sebou tahám mapu, mobilní telefon, peníze a malou lékárničkou. Ikdyž budete vyrážet za krásného slunečného počasí mějte vždy čepici, šálu a rukavice, nejlépe dvoje. Na horách se umí počasí  změnit opravdu rychle, vždy je lepší nést radši nějaký kus oblečení navíc. Já beru na hory vždy ještě svého psa. To ale není nutnost =o)

5. Ochrana obličeje

Na horách dokáže být počasí opravdu překvapením. Vždycky si namažu obličej krémem proti nepřízni i přízni počasí. Dále je určitě dobré mít sluneční brýle.

DALŠÍ TIPY

Jakmile poprvé nazujete sněžnice, nepropadejte panice. Já vždycky, když si je obuju, mám pocit, že je něco špatně. Mám prostě "něco na botách", co mi tam zavazí. Ale vždycky stačí chvíli vydržet, zhruba za patnáct minut si na tento stav zvyknete a uvidíte, že jít se sněžnicemi je o hodně pohodlnější. Nebojte se také nazout sněžnice i na úsecích, kde je sněhu méně a dalo by se jít i bez nich. Uvidíte, že tam, kde by vám boty třeba do kopce třeba jen trošku podkluzovaly, tak se vám půjde o poznání lépe.

Na závěr této části článku bych ještě ráda uvedla důležité pravidlo: nikdy nešlapejte na sněžnicích v běžkařských stopách a pokud byste museli jít po lyžařské sjezdovce, jděte na kraji, dávejte pozor, co se kolem děje a snažte se být vidět.

Napsala pro vás Adel

Rozhledna na Králickém Sněžníku Slůně na Králickém Sněžníku Pes Lumpík na Králickém Sněžníku

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.